SSS - Kullanım Kılavuzu / Sıkça Sorulan Sorular


Üye Kayıt Formlarını Doldurma

Çeşitli harf ve rakam kombinasyonları ile oluşturacağınız kullanıcı adınızı hem siteye giriş yaparken kullanacaksınız hem de sitede diğer üyeler sizi bu isim ile tanıyacaklar.

Rumuzlarda ad ve soyadı, telefon numarası, argo, hakaret v.b içerik kullanılması yasaktır. Bu tür rumuzla açılan profiller site yönetimi tarafından iptal edilmektedir.

Seçeceğiniz rumuzun üyeler ile iletişimde önemli bir faktör olacağını dikkate alınız.  

Kullanacağınız şifre en az dört haneli olmalıdır. Rumuz ile aynı veya “123456” gibi ardışık sayılardan oluşan tahmin edilebilir şifreler kullanmayınız. Doğum yılınızı şifreniz yapmayınız. Şifrenizi bir başkası çözer ve profilinizi kullanırsa, üyeliğiniz iptal edilir.

Şifrenizin güvenliğinden siz sorumlusunuz. Kullanacağınız şifre kayıt işlemi sonrasında mail adresinize de yollanmaktadır. 

Doğum tarihiniz sistem tarafından yaşınız ve burcunuzu hesaplamak için kullanılmaktadır. Doğum tarihinizi kayıttan sonra değiştiremezsiniz. Yanlış bilgi beyan edenlerin üyelikleri iptal edilir.

Evlilik gibi insan hayatındaki dönüm noktalarından birine başlangıçta muhatapların yanlış bilgi vermeleri hoş karşılanacak bir durum değildir. Gerçeklerin er ya da geç mutlaka ortaya çıkacağını unutmayınız.

Doğruluk ve dürüstlük beklentisinde olan her insanın en temel görevi, kendisinde bu hasletlerin eksiksiz olmasını sağlamaktır.

Evlenme niyetinde olan her bireyin kendine göre bazı beklenti ve değer yargıları bulunmaktadır. İnsanlar bir kişi ile iletişime geçmeden önce, genel bir fikir edinmeyi istemekteler. Kayıt esnasında sorulan sorular, sizin hakkınızda diğer üyelere genel anlamda önemli ipuçları verecektir.

Tüm bu formların samimi bir biçimde eksiksiz ve doğru olarak doldurulması, insanların kendileri ve aradıkları kişiler hakkında mesajlar yazmaları hem ciddiyetlerinin bir göstergesidir hem de kendilerine uygun kişiyi bulmaları bu sayede daha kolay olmaktadır.

Profillerinde fotoğraf olan üyeler her tür arama sonucunda öncelikli olarak listelenirler. Fotoğrafı olan üyelerin profilleri fotoğrafsız üyelere göre 5-6 kat daha fazla ziyaret edilmektedir.

Sitede iletişim şanınızı yükseltmek, mesajlarınızın daha fazla okunmasını sağlamak için mutlaka fotoğraf ekleyiniz. Fotoğraflarınızın üstüne otomatik olarak logomuz konulur. Bu sayede fotoğrafların başka yerlerde kullanılması engellenmektedir.

Bazı sitelerde kullanılan “Mouse sağ tuşu” kullanımı engellenmesi fotoğrafların kayıt edilmesini önlemede hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Monitörde gördüğünüz bir fotoğraf, yazı v.b objenin kayıt edilmesini önleyecek bir teknoloji bulunmamaktadır.

Site kullanımı hakkında açıklamalar ve iletişim şansınızı yükseltecek ipuçları

 

Sitemize kayıt işlemini tamamlayarak site yönetimi tarafından onaylanmış her profil Standart Üye olmaktadır.

Standart Üyeler ile Özel Üyelerin şöyle farklılıklar bulunur: Standart üye kendisi gibi standart üye olan üyelere hazır mesaj yollayabilir ve o standart üyeler de karşılık olarak kendisine sadece hazır mesaj yollayabilir. Ancak Özel Üye diğer tüm üyelere ( standart ya da özel üye ) dilediği mesajı yazabildiği gibi karşı taraf da özel üye olmasa bile kendisine cevap yazabilir. Bir özel üye hiç mesaj göndermediği bir standart üyeden mesaj alabilir. Standart üyeler sadece özel üyelere mesaj yollayabilirler. Ayrıca özel üyeler site içi görüşme sistemini kullanarak karşısındaki üye ile görüşebilmek için “görüşme talebi” yollayabilmektedir.

Özel üye olmak iletişim şansınızı en üst düzeyde arttıracak bir faktördür. Benzerleri arasında en fazla iletişim kanalı Nasipse.com da bulunmaktadır.

Üyelik sözleşmesinde de belirtildiği üzere, özel üye olmak site kurallarından muafiyet sağlamaz. Kurallara uymayan bir üyeye özel üye olması sebebi ile ayrıcalık yapılmaz. Kurallar tüm üyeler için geçerlidir.

 

Sitemize standart üye olan erkek üyelere günde 3, kadın üyelere ise limitsiz olarak “Hazır Mesaj” yollama hakkı verilir. Bu mesajlar karşınızdaki kişi ile iletişim şansınız olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilecek şekilde hazırlanmıştır.

Bu sayede kendilerine uygun kişiyi bulduğuna ikna olan standart üyeler özel üye olmak isteyebileceklerdir. 

Üyelik sözleşmemizde de açıkça belirttiğimiz üzere; sitemize kayıt olan tüm üyelerimize öncelikle sitemizin işleyişini iyice öğrenmesini, üye profillerini dikkatle incelemesini, hazır mesaj ve diğer iletişim yollarını kullanarak beğendikleri kişiler ile irtibat kurmaya çalışmalarını ve olumlu bulurlar ise özel üye olmalarını tavsiye etmekteyiz. Acele ile karar vererek özel üye olup, sonradan bundan dolayı pişman olmak bir anlam ifade etmez.

Sitede iki üyenin birbirleri ile iletişim kurabilmeleri için en az birinin özel üye olması gereklidir. Siz kendinize uygun kişiler olduğunu düşünüyorsanız, bu kişilerin eş adayı kriterlerine uyuyorsanız ve hazır mesaj veya selam gibi eylemler ile karşınızdaki üyeden olumlu sinyaller alıyorsanız, özel üye olmanız faydanıza olacaktır. Özel üye olmanız durumunda, sadece sizin beğenip iletişim kurmak istediğiniz kişiler değil, sizin belki farkında bile olmadığınız ancak sizi beğenen kişiler de size ulaşma şansı elde edebilecektir. Evlilik olayının en temelde nasip işi olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz.

Filtre ayarları siteye ilk kayıt olduğunuzda herhangi bir değişiklik yapılmadı ise tüm diğer üyelerden mesaj alabileceğiniz biçimde varsayılan değerler ile yapılandırılmıştır. Ancak bir üye sadece belirli bir yaş aralığındaki ve/ veya belirli medeni haldeki üyelerden mesaj almak istiyorsa, filtre ayarlarını buna göre değiştirebilir.  Örneğin yaş aralığını 20-25 ve medeni hal “ hiç evlenmemiş” sekline filtresi olan bir üyemiz, 26 yaşında hiç evlenmemiş bir üyeden de, 21 yaşında evlenip boşanmış bir üyeden de mesaj ya da selam alamayacaktır. Filtre ayarları görüşme talebi yollamada ve kabulünde geçerli değildir. Filtre ayarları yüzünden size ulaşamayan ya da sizin ulaşamadığınız bir üye ile site içi görüşme sistemi ile konuşabilir, görüşme talebi yapabilir veya kabul edebilirsiniz. 

Filtre ayarlarını çok daraltmanız, iletişim şansınızı en alt seviyeye indirecektir. Biz Nasipse.com yönetimi olarak filtre kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. İnsanların evlenmelerinde yaş, eğitim, medeni hal v.b gibi farklarının hukuken hiçbir şekilde engel teşkil etmediğini belirtiyoruz. Çok uyumsuz gibi görünen insanların çok iyi anlaşabildiğini ve evliliklerin tezat kişiliklerde daha güzel yürüdüğü gerçeklerini de göz ardı etmeyiniz.

Üyelerin profilleri üzerine bulunan “Favorilerime ekle” butonunu kullanarak beğendiğiniz bir üyeyi “favori üyeler” listenize ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda favorinize eklediğiniz üyeye bu eylem hakkında bilgi verilir. Favorilerinize eklediğiniz üyeyi-üyeleri arama kısmındaki “Favorilerinize ekledikleriniz” kısmında listeleyebilirsiniz. Bu sayfada bulunan özellik sayesinde favori üyelerinize açıklama ekleyebilirsiniz. bu açıklama sadece sizin tarafınızdan görüntülenebilir. Bu özelliği örneğin favori kişinin adını, iletişim kurduysanız mail adresini veya benzer özelliklerini kaydetmek için kullanabilirsiniz.

Favori listenize en fazla 20 üye ekleyebilirsiniz. 20 üyeden sonra yeni favori eklemeniz mümkün değildir. Eski favorilerinizden bazılarını listeden kaldırmak suretiyle yeni eklemeler yapabilirsiniz. Favori listenizde olan üyeler siteye giriş yaptıkları zaman “ anlık bilgilendirme” kısmından bu size bildirilecektir.

Anlık bilgilendirme kısmı siz sayfada hiç işlem yapmasanız dahi, sizinle ilgili bir eylem olduğu zaman ( örneğin bir üyenin profilinizi gezmesi veya size mesaj yollanması v.b ) bunu size haber verir.

Bu kısımda sesli uyarı özelliği de bulunmaktadır ve siz bu özelliği açarsanız, başka bir sayfada olsanız bile ses sinyali ile bir eylem olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu kısım periyodik olarak belirli zaman aralığında kendi kendine güncelleme yapmaktadır.

Detaylı arama özelliği sayesinde aradığınız niteliklere uygun insanı birçok kriteri seçerek spesifik bir biçimde listeleyebilmektesiniz. Bu arama değerlerini de dilerseniz bir isim vererek kayıt edebilirsiniz. Bu isimler ile arama seçeneklerinin hemen altında kısa yollar oluşacaktır. Bu sayede her detaylı arama yaptığınızda ( bu seçenekleriniz sabit kalıyor ise ) tekrar seçenek işaretlemek zorunda kalmayacaksınız. 3 adet farklı şablon oluşturarak kaydedebilirsiniz. Bu şablonları daha sonradan silerek yenileri ile değiştirebilirsiniz.

 

Üyelerimizin sitemizin güvenli ortamında tanışmalarını sağlamak ve iyi niyetli insanların istismar edilmelerini önlemek amacı ile “ Site içi görüşme sistemi” yapılandırılmıştır.

Bu sistem görüşme talebi yapılması ile başlar, bir özel üye dilediği her tür üyeye görüşme talebi yollayabilir. Bu talep karşı tarafa “Anlık Bilgilendirme” kısmında gösterilir. Talebi alan üye bu talebi kabul edebilir ya da ret edebilir. Kabul etmesi durumunda, talebi yapan üyeye kabul edildiği bildirilir ve onay ekranları geçildikten sonra iki üyenin karşılıklı olarak yazışabilecekleri bir ekran açılır.

Biz site yönetimi olarak tüm üyelerimizin karşılarındaki kişiyi tanımaya başlarken bu sistemi kullanmalarını öneriyoruz. Bu sistem internet kullanıcılarının genelde aşina olduğu MSN Messenger gibi bir program değildir. Bu yüzden bu sistemin verimli olarak kullanılabilmesi için, daha uzun cümleler yazmalı, sonra gönder tuşuna basmalı ( ya da “enter” tuşu kullanılmalı) ve yazılan yazı üst görüşme ekranına düşmeden yeniden yazılmamalıdır. Şöyle tabir edilirse uygun olacaktır: Bu bir “chat” programı değildir ve bu şekilde kullanılmamalıdır. Bu sistemi kullanmak önemlidir çünkü herhangi bir ihtilaf ve şikâyet gerektirecek durumda bu görüşmeler incelenebilmekte ve delil niteliğinde olmaktadır. Bu görüşmelerde çok mahrem konulara girmek yerine, kişilerin temel konulardaki görüş ve değer yargılarının öğrenilmeye çalışılması ve bir anlaşma zemini aranması daha uygun olacaktır.

Site içi görüşme sisteminde engelleme ya da filtre etken değildir. Bir üyeyi engellemeniz ya da filtre değerlerinizin dışında kalması, size talep yollamasını engellemez. Adı üstünde bu bir taleptir, kabul ya da ret edebilir veya yok sayabilirsiniz. İki tarafta onay vermeden görüşme ekranı açılmayacaktır. Bir üye ancak bir başka üyeye talep yollayabilir. Bir üye ise en fazla 10 görüşme talebi alabilir.

Görüşme yapan iki üye başka hiçbir işlem yapamaz. Görüşme yapan üyelere başka kişiler tarafından görüşme talebi yollanamaz.

 

 

En sık karşılaştığımız sorulardan bazıları da“mesajlarım neden okunmuyor? Mesajlarımı neden engelliyorsunuz?” şeklindedir. Öncelikle en başta şu hususu açıkça belirtelim: Nasipse.com yollanan hiçbir mesajı engellemez, incelemez ya da denetlemez. Yolladığınız her mesaj anında karşı tarafa iletilir.

Ancak bu mesaj hemen ya da daha sonrasında da okunmuyorsa bunun bazı sebepleri olabilir. İşte bu sebeplerden bazıları:

 1. Mesaj yolladığınız üye mesajınızı okumak istememiş olabilir. Bu o üyenin kendi tercihidir ve hiçbir şekilde müdahale edilemez. 
 2. Mesaj yolladığınız üyenin filtre ayarları dışında kalıyor olabilirsiniz.
  Filtre bahsinde açıkladığımız üzere, bir üye sadece belirli bir yaş aralığı ve/veya medeni hal grubundaki üyelerden mesaj almak istiyor ve ayarları buna göre yapıyorsa ve siz bu değerler dışında kalıyorsanız, mesaj, selam gibi eylemleriniz bu üyeye kendi isteği doğrultusunda iletilmeyecektir. Bir üyenin filtre ayarı olup olmadığını başka bir üye kesin olarak bilemez. Ancak bu konuda size fikir verecek alan üyenin eş adayı kriterlerindeki yaş aralığı ve medeni hal tercihidir. Siteye kayıt olan her üyenin filtre ayarı boştur ve aktif edilmemiştir. Sonradan bu değerler kendileri tarafından isterlerse doldurulur. Nasipse.com yönetiminin bu konulara hiçbir müdahalesi yoktur. 
 3. Mesaj yolladığınız üye sizi engellemiş olabilir. 
 4. Mesaj yolladığınız üye siteden çıkış yapmış olabilir. Üyenin online olup olmadığından emin olunuz. Bazı üyeler “çıkış” butonlarını kullanmadan sayfadan ayrılmaktalar ve bir süre daha ( max. 15 dakika ) sitede olmamalarına rağmen sitedeymiş gibi görünebilirler. 
 5. Profil resminiz var mı? Profilinde resim olmayan üyelerin mesajları özellikle bayan üyeler tarafından dikkate alınmamakta ve okunmamaktadır. 
 6. Mesaj yolladığınız üye siz mesajınızı yolladığınız sırada site içi görüşme sistemi ile görüşme yapıyor ise başka işlemlerden haber olamayacağı için, bir süre geçmesini beklemek makul olacaktır.

 

 

 

 

 

Yukarıda bahsedilen maddeler genelde en çok rastlanan durumlardır. Nadir de olsa başka sebepler ya da sistemsel sorunlar da olabilecektir.

 

 

Bir üye yolladığınız mesajı okuyabilir, ancak buna cevap vermeyebilir.
Bu durumun da bazı sebepleri bulunmaktadır. Birkaçını belirtip bazı tavsiyelerde bulunabiliriz.

 1. Mesajınız çok kısa mı? Örneğin: selam, merhaba, mrb, nasılsın v.b bir mesajdan daha ziyade selamlama gibi bir eylem niteliğindeki mesajlara cevap verilmeyebilir. 
 2. İlk mesajınızda telefon veya msn adresi v.b bilgiler vermeniz. Bu bazı üyelere çok itici gelebiliyor. Ayrıca Nasipse.com üyelere itimat etmeden, tanımadan bu tür telefon v.b bilgileri vermenizi tavsiye etmiyor. 
 3. Başka yerlerden alıntılanmış şiir, makale, özlü sözlerden oluşan ve çok uzun olabilen mesajlar. 
 4. Kopyala-yapıştır ile her üyeye aynı şablon yollanan mesajlar. 
 5. Mesaj yollayan üyenin profil resmi olmaması.

 

 

 

 

Yukarıda bahsedilen bazı sebeplerin dışında elbette kişilere özel durumlar da olabilecektir.

Mesajlarınızın okunup geri dönüşlerin daha fazla olabilmesi için bazı önerilerimiz bulunmaktadır.

 1. Öncelikle mesaj yollamadan önce mesaj yollamak istediğiniz üyenin profilini dikkatlice inceleyerek size uygun olduğu kadar sizin de o üyenin isteklerine uygun olduğunuzdan emin olunuz. 
 2. Mesajınızı o üyeye özel olarak yazınız. Profilindeki bazı niteliklerine ya da profil mesajına atıfta bulununuz. 
 3. Mesajınızda imla kurallarına dikkat ederek, nezaket ölçülerinde bir dil kullanmaya dikkat ediniz. 
 4. İlk mesajınızda aşırı bir samimiyet içeren“canım, hayatım v.b” sözler kullanmamaya özen gösteriniz. 
 5. Mesajlarınızı aşırı uzun olmayacak bir biçimde olması, profilinizdeki özelliklerin dışında kendinizden daha detaylı bilgi vermeniz veya muhatabınızdan merak ettiklerinizi sormanız cevap alma ihtimaliniz kuvvetlendirecektir. 
 6. Sitede özellikle bayan üyelerde fotoğraf ekleme oranının 1/5 olduğunu hatırlatalım. Tüm arama seçeneklerinde ilk sayfa ve sıralarda çıkan üyelere çok yoğun bir mesaj gönderimi olduğunu, bazı üyelerin cevap vermeyi bırakın okumaya vakit bulamadıklarını unutmayınız. Detaylı aramalar yaparak, fotoğrafı olmayan ya da online olmayıp kısa süre önce giriş yapmış üyelere de mesaj yollamanız iletişim şansınızı çoğaltacaktır. 
 7. Son olarak her yolladığınız mesaja cevap verilmesi ve bu kişiler ile görüşmeniz mutlaka anlaşabileceğiniz anlamına da gelmiyor. Sitede olan on binlerce insan arasından sadece bir kişi aradığınızı unutmayınız ve sabır ve metanetinizi kaybetmeden size uygun olduğunu düşündüğünüz üyelere mesaj ve görüşme talepleri yollamaya devam ediniz.

 

 

 

 

 

 

 

Şikâyetler ve Üyeler arasındaki ihtilaflar

Tüm üye profillerinde, tüm gelen mesajların okunma ekranlarında ve tüm görüşme ekranlarında “şikâyet et” butonları bulunmaktadır. Bu butonları kullanarak sorun yaşadığınız üyeleri bize şikâyet edebilirsiniz. Üye ile yaptığınız görüşmelerde şikâyet gerektirecek herhangi bir durum olduğunda hemen bunu şikâyet ederek bize bildiriniz.

Tüm şikâyetler gizli tutulmaktadır.

Site güvenilirliğinin sağlanması, kötü niyetli kişilerin aramızdan uzaklaştırılması için en etkili yöntem şikâyetlerdir.

Öncelikle şikâyetinizin makul bir gerekçesi olmalıdır. Sizin kişisel olarak rahatsız olduğunuz ancak kanunen ve ahlaken sorun teşkil etmeyen durumlar şikâyet edilmemelidir. Bir kişiden hoşlanmıyor olmanız, yaşını, eğitimini v.b özelliklerini size uygun bulmuyor olmanız, sizinle iletişim kurmak istedi diye bundan rahatsız olmanız o kişiyi şikâyet etmenizi gerektirmez. Bu tür şikâyetler dikkate alınmaz, şikâyeti yapan kişiye bu hususlar bildirilir, ısrarla bu tür şikâyet yapanların üyelikleri iptal edilir.

Şikâyetinizin somut bilgiler ile yapılması çok önemlidir. Verdiğiniz bilgilerin nasipse.com site yönetimi tarafından kontrol ve teyit edilebilir olması gerekir. Mesajlarda ve görüşmelerde küfür, hakaret, ahlak dışı teklif v.b durumlar mutlaka mesaj okuma ya da görüşme ekranlarındaki şikâyet butonları ile şikâyet edilmelidir. Bu sayede sorun yaşanan mesaj veya görüşme içeriği sisteme kaydedilmekte ve site yönetimine ulaşmaktadır.

Başka ortamlarda yaptığınız görüşmelerde yaşadığınız sorunları şikâyet etmeniz o an için çok fazla anlam ifade etmemektedir. Bir üye ile telefonda veya msn de yaptığınız görüşmeyi bizim inceleyebilmemiz söz konusu değildir. Ancak detaylı bir biçimde yine de bu kişileri şikâyet etmeniz gereklidir. İspatı olmasa ile şikâyetler kaydedilir, aynı üye hakkında benzer içerikle şikâyetler gelmeye devam etmesi durumunda ispat aranmaksızın üyelik iptali yapılmaktadır.

Yapılan tüm şikâyetler ilgili birimlerimizce dikkatlice incelenmektedir. Tüm şikâyetler sisteme kaydedilir. Üyelik iptalleri yapılsa bile şikâyetler silinmez. Şikayetler incelenirken şu prosedür uygulanır:

 1. Şikâyet metni dikkatle okunur ve şikâyet edenin ne anlatmak istediği anlaşılmaya çalışılır. 
 2. Şikâyet edilen kişinin profili incelenir. 
 3. Şikâyet eden kişinin profili incelenir. İki kişi arasındaki iletişim kontrol edilir. 
 4. Şikâyetçi ile şikâyet edilen kişi arasındaki mesaj ve görüşme kayıtları incelenir. 
 5. Şikâyet edilen kişinin daha önce ( varsa ) aldığı diğer şikâyetlere bakılır. 
 6. Şikâyet eden kişinin daha önce ( varsa ) yaptığı şikâyetlere bakılır. 
 7. Bu aşamaya kadar hüküm vermeyi gerektirecek bir bulgu tespit edilemezse şikâyetçiden daha fazla bilgi vermesi istenir.

 

 

 

 

 

 

Tüm bu aşamalar sırasında mesajlarında hakaret, küfür, cinsel içerik, ahlak ve kanunlara aykırı bir durum tespit edilir ise şikâyet kabul edilir.  Bir üyenin mesajında başka bir üyeye açık bir biçimde hakaret etmesi uyarı sebebidir. Ancak daha önce bu yönde bir uyarı yapılmasına rağmen yine aynı davranışı yapmış ise üyeliği iptal edilir. Küfür, ahlaksızca teklifler, evli olduğunun beyanı v.b gibi, sözleşmemizde belirtilen hususların ihlali ise kesin iptal sebebidir ve uyarı yapılamaksızın şikâyet edilen kişinin profili silinir. Tüm bu işlemlerde şikâyet edilene de üyeliği iptal edilene de bilgi verilir. Ancak şikâyetlerin içerikleri, şikâyet edenlerin kimlikleri kesinlikle gizli tutulur.

Bir üye açık ispatı olamasa dahi çok sayıda farklı üyeden aynı içerikte şikâyet almışsa yine kurallarımız gereği üyeliği iptal edilir. Bu şartlarda ispat aranmaz.   

Sitemizde kurallara uygun davranmayan kişilerin üyelikleri, üyelik türlerine bakılmaksızın iptal edilir.

Üyeliğin site yönetimi tarafından iptali kesin ve kalıcı bir işlem olup, geri döndürülmesi söz konusu değildir. İptal edilen profili sahibinin mail adresine iptal sebebi yollanmaktadır.

En sık iptal sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 1. Rumuzda ad ve soyadının birlikte kullanılması 
 2. Rumuzda telefon numarası kullanılması 
 3. Profil mesajında iletişim bilgilerini ( ad-soyadı, telefon, mail adresi v.b ) ısrarla vermeye çalışmak. 
 4. Birden fazla profil açmak. 
 5. Profilindeki bilgilerin bilinçli olarak yanlış beyan edilmesi ve bilgilerdeki tutarsızlıklar. 
 6. Mesajlarında ve görüşmelerinde küfür, cinsel içerik, gayri-ahlaki teklif v.b durumlar tespit edilmesi. 
 7. Hakaret, ayrımcılık v.b bu tür durumlarda uyarı alınmasına rağmen aynı davranışlara devam edilmesi. 
 8. Çok sayıda şikayet alınması. ( 5 farklı üyeden ) 
 9. Yapılan incelemelerde üyenin evli olduğunun tespit edilmesi. 
 10. Ayrıca üyelik sözleşmemizde kurallarımıza uygun olmayan davranışlar gösteren kişilerin de üyelikleri iptal edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Site Güvenliği ve Üye kabul işlemleri

 

Sitemize üye olan her kişinin profili, kayıt aşamalarının hemen bitiminden itibaren detaylı biçimde incelenir. Kurallara uygun, bilgilerinde tutarsızlık bulunmayan kişilerin üyelik onayı yapılmaktadır. Diğer tüm profiller hemen silinmektedir.

Her kişinin profilinde verdiği bilgilerin doğruluğu esas alınır. Bu bilgiler ile ilgili çelişik durumlarda üyelerden gerekli düzeltmelerin yapılması istenir.

Profillerdeki bazı temel bilgiler kayıttan sonra değiştirilemez ( rumuz, doğum tarihi, medeni hal, cinsiyet ) diğer bilgilerde de değişiklik sınırlandırılmıştır. Mesela bir üye boy bilgisini 3 defadan fazla değiştiremez. Bu tür bilgiler normal şartlarda değişmeyecek türden bilgilerdir. Sehven yanlış yapılan bilgi girişlerini düzeltme şansı verilir ancak daha fazla değişiklik bizce istismar oluşturacağından, buna müsaade edilmemektedir.

 

İnternetin hayatımızdaki yeri her geçen gün artıyor ve vazgeçilmez bir hal alıyor. Birçok insan sabah uykusundan uyanır uyanmaz ilk iş olarak Facebook hesabına bakıyor ve gelen elektronik postalarını kontrol ediyor. Bankacılıktan tutunda alışverişin her türlüsüne kadar artık hayatımızın tüm alanlarında internet muhtaç olduğumuz bir olgu haline geldi. Doğal olarak “ evlilik “ konusu da bu sanal dünyada yerini gecikmeden aldı.

Yüz yıl öncesindeki gazetelerde rumuz kullanılarak verilen “ evlilik ilanları” bize bu ihtiyacın günümüze has olmadığını, tarih boyunca mevcut olan iletişim kanallarının hepsinin bu amaç için kullanıldığı da açık bir biçimde göstermektedir.

İnternet ortamında “ arkadaşlık siteleri “ olarak başlayan yapılar, zaman içinde “ Evlilik Siteleri “ olarak da yer almaya başladılar. Özellikle son yıllarda televizyonlardaki Dest-i İzdivaç programları bu sitelerin ülkemizdeki habercileriydi bir anlamda.

Tüm bu yapı da kendi içinde ayrışmaya uğradı ve tabii doğal olarak karşımıza bir de İslami Evlilik ve İslami Evlilik Siteleri kavramı çıkıverdi. Ülkemizde yaşayan ve dini hassasiyetleri yüksek kullanıcı grubunu hedefleyen bu siteler de sanal ortamda yerini aldı.

Nasipse.com da yapılandırılırken ve ilk yayınlanmaya başlandığı günlerde “ İslami Evlilik ve İslami Evlilik Sitesi “ kavramlarına vurgu yapıyordu. İçeriği ve hedef kitlesi olarak bu kategoride yer almayı hedeflemekteydi. Ancak zaman içerisinde kayıt olan kişilerin durumu, yapılan şikâyetler, yaşanan bazı olaylar site yönetimi olarak bizi bu kavram üzerinde düşünmeye itti. Fark ettik ki, kayıt olan kullanıcı grubunun ne derecede “ İslami “ olduğunu ne bizim anlayabilme kapasitemiz var ne de bu bizim hakkımız ve haddimiz de değil. İslami Evlilik Sitesi kavramı sitedeki üye grubunu ifade etmek amacı ile kullanılırsa bu gerçekten hayal kırıklığı yaratabilecek bir hal alabilmektedir. Ancak sitemiz yapılandırılırken İslami değerlere uygun eş aramak isteyen kişilerin ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmuştur.

İslami Evlilik Sitesi tanımı altında yaşanabilecek en küçük bir olumsuzluğun bile Mukaddes Dinimiz İslam’a fatura edilmeye çalışılması bizi en çok düşündüren konuların başındadır. Bu sebepler doğrultusunda sitemizin slogan, içerik, reklam v.b kısımlarında bilinçli olarak bu kavram kullanılmamıştır. Ancak sitemiz İslami Değerlere uygun eş adayı arayan ve bunun için İslami Evlilik Siteleri arayışı içinde olan kullanıcı grubu için de oldukça uygun bir yapıda hazırlanmıştır. Bu kavramları kullanan diğer siteler ile ilgili hiçbir olumsuz değerlendirmemiz yoktur, olamaz, yaptıkları işe saygı duyuyor ve başarılı olmalarını yürekten istiyoruz.

Sitemize üye olan tüm insanların Dini inançları, Mezhepleri, Etnik kimlikleri, Eğitim seviyeleri v.b insana ait ne gibi özellikleri varsa tümüne saygı duyuyoruz ve her kişinin gönlündeki eş adayını en kısa sürede bulmasını can-ı gönülden istiyoruz. Sevgi ve Saygılarımızla…

                                                                                                                              Nasipse.com Yönetimi

Daha önce de belirttiğimiz üzere, kayıt olan tüm profiller incelenir, ancak verilen bilgilerde kişilerin beyanları asıldır ve aksi bir durum ispat edilmedikçe biz verilen bilgileri doğru kabul etmek durumundayız.

Kayıt olan yüz binlerce profil göz önüne alındığında, bunları tek tek araştırmamız mümkün değildir. Ayrıca bu tür araştırmalar yapmak sadece devlet kurumlarının yetkisindedir.

En sıkça karşılaştığımız sorulardan biri de budur.

Çok açık olarak ifade edelim: T.C Kimlik Numaralarını bizim istememiz ve sisteme kaydetmemiz yasal değildir.

Keza bu numaraları alsak bile, verilen numaranın üye olan kişiye ait olup olmadığını tespit edemeyiz, ayrıca kimlik numarasından bir kişinin hiçbir bilgisine ulaşabilmemiz mümkün değildir.

Bu tür kontroller sadece güvenlik güçleri, istihbarat birimleri veya adli makamlar gibi yetkili devlet kurumları tarafından kontrol edilebilmektedir.

Sitemiz sadece evlenme amacında olan ve kanunen evlenmeye müsait kişiler için tasarlanmıştır. Biz site yönetimi olarak asla farklı niyetleri olan ya da evli kişileri üyemiz olarak görmek istemeyiz. Bu tür kişiler tespit edildikleri anda hemen üyelikten atılmaktadırlar.

Ancak takdir edilmelidir ki, biz sitemize kayıt olan insanların niyetlerini veya ahlak seviyelerini de ölçemiyoruz. İnsanlar yüz yüze görüştükleri kişiler hakkında emin olamazken, bizden bu derece bir feraset beklenmesi haksızlıktır. Sitemizde bu tür insanların olması en çok site yönetimini rahatsız etmektedir. Bizim yoğun emek harcayarak oluşturmaya çalıştığımız güvenilirlik ve saygınlık, bu tür kendini bilmez kişilerce gölgelenmektedir.

Bu tür kişilerden sitemizi arındırabilmemizin en önemli yolu, şikâyet mekanizmaları ve site üzerinden görüşme yapmanızdır.

Artık eminiz ki, ülkemizdeki erkeklerin çok büyük çoğunluğu bu tür kişiler ile mutlaka bir kez karşılaşmıştır. Ancak maalesef hala bilinçsiz ve iyi niyetli insanlarımızı bu tür kişiler kandırmaktalar. Bu tip kişiler sadece bizim türümüzdeki sitelerde değil, cep telefonunuzdan bile mesaj ya da arama yolu ile sizlere ulaşabilmekteler.

Biz site yönetimi olarak bu konuda çok sayıda güvenlik sistemleri geliştirdik. Bu sistemlerin detaylarını anlatmamız doğru olmayacaktır. Ancak şunu açıkça belirtelim ki, bu tür kişiler ( aslında çeteler ) yazılım ve internet güvenlikleri konularında boş değiller. % 90 gibi oranlarda biz daha kayıt aşamalarında bu tür üyeleri tespit edip hemen uzaklaştırıyoruz. Ancak yine de siteye kayıt yapan olabilmektedir. Burada en önemli husus siz değerli üyelerimizin bize bu tür kişileri şikâyet etmeleridir.

Üye ana sayfalarında da açıkça yazan uyarı yazımızda da vurguladığımız gibi, bu tür kişiler ile irtibata geçmeyiniz. Telefon numaranızı vermeyiniz, bu kişileri aramayınız, yapılan aramaları kabul etmeyiniz. Hemen site yönetimine şikâyet ediniz. Bu tür üyeleri ayırt etmenin en temel yolu şudur: Sizden hemen bir telefon numarası isteyeceklerdir. İnternete fazla giremediklerini belirtecekler, size nasıl ulaşabileceklerini soracaklardır. Çoğu sizin profilinizi ziyaret bile etmeden selam ya da mesaj yollayacaktır. İlk mesajları sizden iletişim bilgilerini isteyen türden mesajlar olacaktır. Sitemizdeki erkek üyelerimiz iyi bileceklerdir ki, normal şartlarda hiçbir kadın üye bu tür mesajlar yollamaz. Bu konuda erkek üyelerimizi bir kez daha uyarıyoruz ve dikkatli olmalarını istiyoruz. Bu tür kişileri hiç geciktirmeden şikâyet etmeleri çok önemlidir.

Sitemize üye nasıl olunduğunu, bunun inceleme ve onay süreçlerini diğer kısımlarda anlattık.Ancak bazı üyelerimiz, başlıkta belirttiğimiz türden soruları  -maalesef-bize yöneltmekteler.

Şunu çok açık ve net olarak belirtelim: Sitemize tüm üye olan kişiler bizi yaptığımız reklamlardan,  arkadaş tavsiyesi ile ya da arama motorlarından bulmaktalar. Sitemize kayıt olan ve kayıt olduktan sonra da giriş yapan her üyenin kayıt ve giriş IP adresleri kaydedilir. Bu IP adreslerinden her türlü yasal takip de yapılabilmektedir. Sitede bizim otomatik profil oluşturduğumuzu ( bot tabir ediliyor ) veya çalışanlarımızın profil oluşturup da sizi kandırmaya çalıştığını düşünüyorsanız, elinizde bu konu ile ilgili deliller var ise lütfen hemen yasal yollara başvurunuz. Biz adalet önünde sistemimizin tüm yapısını ve şeffaflığını beyan edebiliriz. Bu tür bir suçlamayı kesinlikle kabul etmemiz söz konusu olamaz. Biraz vicdan ve iyi niyetle düşünen herkes böyle bir olayın Nasipse.com da olmadığını ve olmayacağını anlayacaktır. Elbette daha önce de bahsedildiği üzere farklı niyetleri olan, dalga geçmeye gelmiş kişiler de olacaktır. Ancak bizim bu tür kişiler ile hiçbir organik bağımız yoktur ve asla sitemizde bu tür kişiler olmasını istemeyiz. Hele hele kadın personel çalıştırarak siteyi bu şekilde idare etmek gibi hayal ürünü yaklaşımlara cevap vermeyi bile gereksiz buluyoruz.

Tekrar çok açık ve net olarak vurguluyoruz: yukarıda zikredilen konular ile ilgili olarak, kendince ciddi şüpheleri olan kişilerin, yasal işlem yapmalarını özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü bu olaylar nitelikli dolandırıcılık türünden ağır suçtur. Nasipse.com yönetimi olarak taahhüt ediyoruz ki, sitemizde bizim tarafımızdan oluşturulmuş otomatik bir profil ya da çalışanımız olan kadınların açtığı ve kullandığı hiçbir profil bulunmamaktadır. Aksi bir durumun adalet önünde ispatında her çeşit müeyyidesine de razıyız.

 

Nasipse.com kayıtlı üyelerine ait mail adresleri, giriş yaptığı IP adresleri, mesajları, görüşme kayıtları, ödeme bilgileri ( fatura bilgileri ) ve buna benzer tüm kişisel bilgilerini hiçbir koşul altında 3. Şahıslar ile paylaşmaz ve bunu tüm üyelerine taahhüt eder.

Bu tür bilgiler sadece yasal olarak yetkili olan kurumların resmi talepleri ( Mahkemeler, Savcılık veya Güvenlik Güçleri ) durumunda sadece bu kurumlara teslim edilir.

Üyeler arasında doğabilecek bir takım ihtilaf ya da sorunların çözüm yeri sitemiz değildir. Sorun yaşayan kişilerin Güvenlik Güçleri ya da Adli makamlara başvuru hakları saklıdır. Kişisel bilgilerin saklanması ile ilgili hususlar belirtilmişti, ancak yetkili makamların talepleri doğrultusunda bizden istenilen materyaller de ilgili kurumlara verilecektir. 

Üyelik dondurma özelliği de sitemizde devreye alınmıştır. Üyelik dondurma işlemi site üzerindeki profilinizi kullanıma kapatmanız demektir. Herhangi bir sebep ile profilinizi bir süre kullanmayacaksanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Üyelik dondurma işleminin ardından site üzerindeki profiliniz artık diğer üyeler tarafından görüntülenemeyecektir. Üyelik dondurma işlemini dilediğiniz zaman iptal ederek yeniden normal olarak profilinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Üyelik dondurma süresinde özel üyelik süreniz işlemeye devam edecektir. Üyelik dondurma işleminin özel üyelik süresine hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu işlem sonucunda özel üyeliğiniz ile ilgili bir hak talebinde bulunamazsınız. Üyelik dondurma ekranına şifrenizi girmenizin hemen ardından profiliniz kullanıma kapatılmış olur. Daha sonra yeniden üyeliğinizi açabilmek için siteye girerek ilgili ekranda üyeliğinizin tekrar açılması için onay vermeniz yeterlidir. Konu ile ilgili sorun yaşarsanız iletişim formundan yazarak bize bildiriniz. 

Nasipse SMS sistemi hakkında sorular ve cevapları.

Nasipse Sms sistemi, kayıt olan üyelere site üzerinden yolladığınız yaklaşık 140 karakter ( mesajın başında rumuzunuz yer alacağı için rumuz uzunluğu kadar karakter eksik olacaktır ) mesaj içeriğinin üyenin cep telefonuna doğrudan iletilmesidir. Mesajlar ayrıca üyeye sitede de görüntülenmektedir. Yollanan her mesaj toplu sms sistemi üzerinden karşı tarafa Nasipse başlığı altında iletilir.

Sisteme tüm operatörlerin aboneleri kayıt olabilir. Kayıt işlemi iki türlüdür. Yeni üyeler aktivasyon kodunu cep telefonlarına isterlerse, hem üyeliklerini aktif ederler hem de SMS sistemine otomatik kayıt olurlar. Daha sonra kayıt olmak için de site üzerinde ilgili linklere tıklayarak kayıt ekranına gitmeli ve talimatları uygulamalısınız. Sisteme kayıt olmak ücretli değildir.

 

Sisteme kayıt olan diğer üyeleri görebilmek için önce mutlaka siz kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra arama sonuçları sayfaları ve üyelerin profillerinde bulunan SMS butonları yeşil renkte olan üyeler sisteme kayıtlı olan üyelerdir.

 

Sisteme kayıt olduktan sonra kayıtlı diğer üyelere sms yollayabilmek için SMS bakiye satın almanız gerekir. kayıtlı üyelerin SMS simgesine tıkladığınızda ya da üye ana sayfadaki menüde sms bakiyesi al linkine tıkladığınızda gideceğiniz ekranlardan ödeme yaparak belirli sayıda SMS satın alabilirsiniz. Satın alma işleminden sonra sms gönderme işlemine hemen başlayabilirsiniz.

Satın aldığınız SMS ler için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmuyor. Üyeliğiniz devam ettiği sürece dilediğiniz zaman sms atabilirsiniz. üyeliğinizi iptal ederseniz, özel üyelik hakkınız gibi sms bakiyeniz de silinecektir. Bakiyelerin başka bir üyeye veya açılacak yeni bir profile devri mümkün değildir.

Yolladığınız SMS karşı tarafın cep telefonuna Nasipse başlığı ile iletilecek ve mesaj sizin rumuzunuz: olarak başlayacaktır. gelen mesaja muhatabınızın cep telefonu üzerinden cevap verme şansı bulunmamaktadır. Bu yüzden mesajda kısaca kendinizden bahsederek üyeye size ulaşabileceği bir iletişim bilgisi vermeniz ( mail adresi veya cep telefonu gibi ) daha uygun olacaktır. Yollanan her mesaj üyeye site üzerinden de iletilir ancak hızlı dönüş için yollanan mesajın içeriği oldukça önemlidir. 

 Yollanan mesajlarda genel ahlak, site kuralları ve mevcut kanunlara uygun olmayan bir durum tespit edilirse hem yollayan kişinin üyeliği iptal edilmektedir hem de gerekli adli süreç için ilgili birimlere mesaj yollayan kişinin IP adres, telefon numarası veya ödeme bilgileri bildirilmektedir. Yollanan mesajlarda bu hususların göz önünde bulundurulması önemlidir.

Sisteme kayıt olan bir kullanıcı dilediği zaman kaydını silebilir ve isterse daha sonra yine kayıt olabilir. Nasipse SMS kaydını silen bir üyenin SMS bakiyesi var ise hesabında durmaya devam edecektir, yeniden kayıt olması halinde kullanamaya devam edebilir. Üyenin kaydını silmesi durumunda kalan bakiyesini başka bir hesaba devretmesi veya ücret iadesi mümkün değildir. 

 Sistemden kaydınızı silmek için üst menüde ayarlar yazan bölüme tıklayınız, tıkladığınız anda hemen alt bölümde açılan sekmelerde SMS yazısını göreceksiniz. Buraya tıklayarak ulaşacağınız ekrandan üyelik kaydınızı basit bir işlemle silebilmektesiniz.

Nasipse SMS sistemine kayıtlı olan kullanıcılara yollanan mesajlar gece 23:00 dan sabah 08:00 a kadar hemen üyeye iletilmez. Bu zaman aralığında yollanan mesajlar sistemde bekletilir ve sabah 08:00 den sonra iletilmeye başlanır. Bu saatler dışında yollanan her mesaj birkaç saniye içinde karşı tarafın cep telefonuna yollanmaktadır.